poniedziałek - piątek 8:00 do 16:00
pn.-pt. 8:00 do 16:00
ZAKUPY ON-LINE U PRODUCENTA

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Jaką wybrać?

Osoby planujące remont łazienki stają przed poważnym dylematem: wanna wolnostojąca czy zabudowana? W tym artykule porównamy dwa podstawowe modele oraz przedstawimy ich najważniejsze zalety i wady.

Już za chwilę wybór okaże się znacznie łatwiejszy!

Wanna wolnostojąca czy do zabudowy?

Wanna wolnostojąca, jak i zabudowana to dwa rozwiązania, które jak wszystkie inne mają swoje plusy i minusy. Na ostateczną decyzję wpłynie wiele czynników – nasze potrzeby, wielkość łazienki, czy też budżet, jakim dysponujemy.

Co warto wiedzieć o wannie wolnostojącej?

Wanny wolnostojące przeżywają obecnie drugą młodość. Są niezwykle szykowne i eleganckie, wprowadzając do każdej łazienki powiew luksusu. Na ich korzyść przemawia szeroki wybór modeli, dostępnych w wielu rozmiarach, kształtach oraz kolorach. Możemy zdecydować się na wanny prostokątne, owalne, migdałowe, czy też nieregularne. Poza wygodnymi, przestronnymi egzemplarzami, znajdziemy również wanny dedykowane łazienkom o niewielkiej powierzchni. Bogata oferta ułatwia ponadto możliwości aranżacyjne wanien wolnostojących. Możemy zamontować je we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych, ekskluzywnych, czy też vintage. Poruszając problem instalacji – jest ona przeważnie dużo łatwiejsza i mniej bolesna, aniżeli w przypadku modeli w zabudowie. Ponadto, wanny wolnostojące są także bardziej ustawne. Świetnie prezentują się na środku łazienki, umieszczone pod skosem, a nawet w pobliżu ściany.

Wanna wolnostojąca ZOEAranżacja pochodzi z bydgoskiego Salonu Łazienek Enano

Minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim z reguły wyższa cena. Wanny wolnostojące wymagają również większej powierzchni, która umożliwi do nich dostęp z każdej strony. Nie wyklucza to jednak ich montażu w małych wnętrzach. Ponadto, decydując się na wannę wolnostojącą ulokowaną w centralnym punkcie łazienki, nie będziemy mieć możliwości połączenia jej z prysznicem.

Wanna w zabudowie – czy warto?

A zatem wanna zabudowana czy wolnostojąca? Wanna w zabudowie to klasyczny rodzaj armatury łazienkowej, który od lat cieszy się niemalejącym zainteresowaniem. Być może jest ona mniej efektowna niż wanna wolnostojąca, to jednak ma do zaoferowania naprawdę wiele!

Wanna prostokątna ELZA

Wanna w zabudowie będzie rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym pod względem przestrzeni oraz sposobu przechowywania kosmetyków. Po pierwsze, możemy zamontować ją zarówno w przestronnych, jak i najmniejszych łazienkach. Usytuowanie przy ścianie lub w rogu pozwala również zaoszczędzić dostępną powierzchnię. Po drugie, ze względu na jej rozmieszczenie oraz szersze zabudowane brzegi zyskujemy znacznie więcej miejsca do wygodnego przechowywania kosmetyków do kąpieli. Wanny w zabudowie są także łatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ nie tworzą tylu zakamarków, co modele wolnostojące. Warto wspomnieć także o wannach narożnych w zabudowie wyposażonych w funkcję hydromasażu, znacząco zwiększających komfort kąpieli.

Wadą wanien wolnostojących jest ich bardziej wymagający montaż. Konieczne jest bowiem dokładne uszczelnienie oraz stworzenie odpowiedniej zabudowy- obramowania. Ponadto, nie są one również tak ustawne, jak wanny wolnostojące, które możemy ulokować praktycznie w dowolnym punkcie łazienki. Wyróżniają się także mniejszymi walorami estetycznymi, jednakże pamiętajmy, że ciekawy pomysł na zabudowę może znaczącą wpłynąć na atrakcyjność ich wyglądu.


 

Wszystko, co warto wiedzieć o wannach wolnostojących