This store requires javascript to be enabled for some features to work correctly.

Jak zaprojektować łazienkę dla wielopokoleniowej rodziny?

Jak zaprojektować łazienkę dla wielopokoleniowej rodziny?

Urządzenie łazienki, która sprosta oczekiwaniom całej rodziny, nie jest proste. Tym bardziej, jeśli w domu mieszkają osoby w różnym wieku. Jakie rozwiązania będą odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i osób starszych?

Urządzenie łazienki, która sprosta oczekiwaniom całej rodziny, nie jest proste. Tym bardziej, jeśli w domu mieszkają osoby w różnym wieku. Jakie rozwiązania będą odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i osób starszych? I co jest lepsze: wanny czy brodziki na wymiar? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Łazienka funkcjonalna dla całej rodziny – co warto wziąć pod uwagę?

Łazienka powinna być nie tylko atrakcyjna, ale przede wszystkim wygodna, bezpieczna i funkcjonalna. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób o obniżonej sprawności (np. seniorów) oraz bardziej narażonych na różnego rodzaju urazy (dzieci). W sytuacji, kiedy domownicy są w różnym wieku, należy więc dopasować łazienkę do potrzeb każdego z nich. Jak to zrobić? Pamiętaj o takich kwestiach jak:

  • praktyczne rozmieszczenie wyposażenia, zapobiegające tworzeniu się bałaganu;
  • bezproblemowy dostęp do wszystkich urządzeń (wysokość dostosowana do dzieci oraz osób poruszających się na wózku);
  • łatwość w utrzymaniu czystości;
  • odstęp pomiędzy kolejnymi elementami, umożliwiający swobodne poruszanie się;
  • rozwiązania kluczowe dla bezpieczeństwa (np. antypoślizgowe powierzchnie, wanna z uchwytami).

Urządzenie łazienki dla wielopokoleniowej rodziny jest prostsze, jeśli dysponujesz dużym metrażem. Nie oznacza to jednak, że nie będzie to możliwe, jeśli masz mało miejsca. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie rozplanowanie przestrzeni.

Bezpieczne brodziki

Prysznic to wygodny i szybki sposób na codzienną higienę. Dlatego znakomicie sprawdza się w domach zamieszkiwanych przez wiele osób. Ograniczenie czasu, jaki każdy spędza w łazience, pozwoli uniknąć konfliktów oraz przyspieszy toaletę. To również dobry sposób na oszczędzenie miejsca, a ilość dostępnych wymiarów, ułatwi dopasowanie brodzika do łazienki. Potrzebujesz indywidualnych rozwiązań? Brodziki na wymiar Mineral Composite mogą być docięte do konkretnych wymiarów.

Decydując się na brodzik, musisz zwrócić uwagę na to, aby zapewniał bezpieczne użytkowanie wszystkim domownikom. Z tego powodu doskonałym wyborem będzie brodzik kompozytowy Mineral Composite, wykonany z trwałego kruszywa naturalnego. Do jego zalet należy nie tylko ponadprzeciętna wytrzymałość, ale też stabilność, higieniczność (jest niepodatny na rozwój bakterii) oraz ciepła, przyjemna w dotyku powierzchnia. Taki brodzik zamontujesz na równi z posadzką, co ułatwi wejście pod prysznic osobom starszym i dzieciom, minimalizując ryzyko potknięcia.

Weź pod uwagę dużą wannę

W domu, w którym mieszkają małe dzieci, przyda się wanna. Jeśli wygospodarujesz na nią miejsce w łazience, znacznie ułatwisz sobie nie tylko rytuały kąpielowe z maluchami, ale przy okazji urządzisz domowe SPA. Dobrym rozwiązaniem będzie np. dwuosobowa wanna, która umożliwi wygodną kąpiel dzieciom oraz dorosłym. Kąpiel może również ułatwić dodatek w postaci siedziska, zapewniający komfort i bezpieczeństwo osobom starszym.

Do wanny możesz zamontować uchwyty, aby ułatwić korzystanie z niej seniorom: wanna z uchwytami to prosty sposób na wygodną kąpiel. A co, jeśli nie masz za dużo miejsca? Asymetryczną wannę zamontujesz w dowolnym rogu pomieszczenia.

W dopasowaniu łazienki do potrzeb mieszkańców pomoże również wanna narożna z prysznicem. Wystarczy zamontować zasłonkę lub parawan, aby wanna zwiększyła swoją funkcjonalność. Z takiej łazienki z przyjemnością będą korzystać miłośnicy kąpieli z bąbelkami oraz zwolennicy szybkich prysznicy. Co w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową? Większą samodzielność i intymność zapewni z pewnością wanna z drzwiami, do której będą mieć o wiele prostszy oraz bezpieczniejszy dostęp.

Dopasuj pozostałą armaturę pod potrzeby dzieci i osób starszych

Co jeszcze przyda się w funkcjonalnej łazience dedykowanej rodzinom wielopokoleniowym? O ile tylko pozwala na to miejsce, warto zdecydować się na dwie umywalki. Zmniejszysz w ten sposób poranne kolejki do łazienki, co ucieszy osoby w każdym wieku. Następna sprawa, o którą należy zadbać, to toaleta dostosowana do najmłodszych. Jeśli masz dużo miejsca, możesz zamontować dodatkowe wc dla dzieci, a przy ograniczonym metrażu zastosować specjalną nakładkę i podest.

Duże znaczenie w dostosowywaniu łazienki do potrzeb mieszkańców mają różnorodne akcesoria. Szafka pod umywalkę, schowki, wieszaki i półki powinny znajdować się na optymalnej wysokości. W miejscach, które są najbardziej narażone na wilgoć, możesz zaś umieścić maty antypoślizgowe.

Meble łazienkowe dla całej rodziny

Szukasz sposobu na to, aby korzystanie z łazienki było komfortowe dla wszystkich domowników? Sprawdź ofertę Polimat i wybierz nowoczesne rozwiązania, idealne dla dzieci, dorosłych i seniorów. Bez względu na to, czy lepsza będzie dla Ciebie wanna narożna z prysznicem, czy może brodzik, znajdziesz tu dokładnie to, czego potrzebujesz.