poniedziałek - piątek 8:00 do 16:00
pn.-pt. 8:00 do 16:00
ZAKUPY ON-LINE U PRODUCENTA

Wanna wolnostojąca - wymiary, szerokość, wysokość, waga

Elegancka wanna wolnostojąca to sposób na stworzenie luksusowej łazienki, zachęcającej do długich, odprężających i regenerujących kąpieli w zaciszu własnego domu.

Poszukując odpowiedniego modelu, poza niezwykle istotną estetyką, powinniśmy zwrócić również uwagę na kluczowe parametry techniczne. Są to w pierwszej kolejności wymiary wanny wolnostojącej oraz jej kształt, które wpływają na komfort użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość – szczególnie gdy będą korzystać z niej osoby starsze. Warto ponadto sprawdzić, ile waży wanna wolnostojąca. Jak zatem dopasować wannę do swoich potrzeb oraz możliwości, jakie stwarza nasza łazienka? Tego dowiesz się w poniższym artykule!

Wanna wolnostojąca wymiary – długość

O tym, jakie wymiary będzie mieć nasza wanna, zadecyduje wzrost osób mających z niej korzystać. Powinniśmy wybrać taki model, który stworzy optymalne warunki kąpieli dla każdego z domowników (uwzględniając najwyższą osobę w domu). Jeśli pozwala nam na to powierzchnia naszej łazienki, zawsze warto zakupić jednak nieco większe urządzenie sanitarne, które zapewni nam najwyższy komfort użytkowania, z możliwością pełnego rozprostowania nóg lub kąpieli z dzieckiem.

Jakie są najczęściej spotykane wanny wolnostojące wymiary?

Popularna długość wanien wolnostojących dostępnych na rynku wynosi od 150 cm do 180 cm. Oczywiście możemy znaleźć również modele wychodzące poza wskazane ramy, zarówno w jedną, jak i drugą stronę.

Wanny mające długości ok. 140-150 cm będą idealnym wyborem do łazienek o niedużej powierzchni. Jak zatem widać, niewielki metraż pomieszczenia nie jest przeszkodą, aby wyposażyć je w ekskluzywną wannę wolnostojącą.

Za wanny duże uznaje się modele, których długość wynosi 170-180 cm. Są one wskazane dla osób bardzo wysokich, jak i do przestronnych łazienek, w których nie ogranicza nas dostępna powierzchnia. Tak obszerna wanna wolnostojąca będzie znakomicie prezentować się na środku wnętrza lub też ustawiona blisko okna.

Średnia długość wanny, zapewniająca przyjemny i swobodny relaks, jak i łatwe dopasowanie jej do większości standardowych łazienek to 160-170 cm.

Pamiętajmy jednak, że wanna wolnostojąca ze względu na swoją specyfikę będzie wymagać nieco więcej przestrzeni, aniżeli jej standardowy przyścienny odpowiednik. Aby w pełni oddać jej charakter, powinniśmy ustawić ją w takim miejscu, aby umożliwić swobodny dostęp z każdej strony.

 

Wanny wolnostojące wymiary

 

Wanna wolnostojąca wymiary – szerokość

Najczęściej spotykana szerokość wanien wolnostojących wynosi od 70 do 85 cm. Wymiar krótszego boku, podobnie jak całkowita długość wanny jest elementem wpływającym na komfort zażywania kąpieli oraz umożliwiającym swobodne użytkowanie armatury łazienkowej. Jeśli z wanny korzystać będą osoby puszyste, warto zatem zdecydować się na jeden z przestronniejszych modeli. Szersza wanna bez wątpienia okaże się również sporym udogodnieniem dla kobiet w ciąży, zwiększając nie tylko ich wygodę, ale również bezpieczeństwo. Miejmy zatem na względzie, że szerokość i długość wanny wolnostojącej to niezwykle ważne aspekty, których nie warto zaniżać bez wyraźnej potrzeby. 

Wanna wolnostojąca wysokość i głębokość

Kolejnym, równie ważnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę w trakcie zakupu wanny, jest jej wysokość całkowita, liczona od spodu do górnej krawędzi. W przypadku wanien wolnostojących najczęściej jest to wartość pomiędzy 58 cm a 75 cm. Głębokość większości modeli wynosi natomiast od 38 do 47 cm (mierzona od wewnątrz).

Wanna wolnostojąca wysokość zależeć będzie również od zastosowanej podstawy – czy wanna znajduje się na przykład na stelażu lub regulowanych nóżkach. Są to rozwiązania, ułatwiające dopasowanie wanien do naszych potrzeb.

To, jak wysoka jest wanna wolnostojąca, odgrywa znaczącą rolę w przypadku osób starszych, mających problemy z poruszaniem się, czy też dzieci. Im wyższy model, tym też swobodne korzystanie z niego może okazać się utrudnione. W takim przypadku warto zdecydować się na wanny wolnostojące, osiągające wysokość ok. 58 - 60 cm, które umożliwiają wygodne wchodzenie do środka oraz bezpieczne wychodzenie.

Wanny wolnostojące wymiary, czyli ich wysokość, długość oraz szerokość przekładają się także na ich pojemność. Średnia pojemność na podstawie podanych wcześniej parametrów wynosi ok. 160 - 230 l. Oczywiście nie są to wartości stałe – będą zmieniać się w zależności od wybranego modelu.

 

Wanna wolnostojąca wymiary

 

Wanna wolnostojąca waga

Ile waży wanna wolnostojąca? Waga poszczególnych urządzeń, podobnie jak w przypadku pojemności, zależeć będzie od indywidualnych wymiarów, jak i materiału, z jakiego je wykonano. Najczęstsze tworzywa wykorzystywane do produkcji wanien to żeliwo, stal oraz akryl.

Żeliwo jest wysoce wytrzymałe, solidne i odporne na uszkodzenia. Jego ponadprzeciętna wytrzymałość wpływa jednak na zwiększoną masę. Waga standardowych modeli może znacząco przekraczać nawet 100 kg. Dużo lżejsze są natomiast stal i akryl. Wykonane z nich wanny mogą osiągać ok. 30-50 kg, co przekłada się na ich wygodniejszy i łatwiejszy montaż oraz demontaż.

Wanna wolnostojąca kształt

Wśród wielu parametrów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań wymarzonej  wanny, należy wskazać także jej kształt. Jest to ważne kryterium estetyczne, wpływające na ostateczny wystrój naszej łazienki. Przykładowo, do modernistycznych i minimalistycznych łazienek świetnym wyborem będzie wanna prostokątna o wyraźnie zarysowanych brzegach. Do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym polecamy natomiast modele o subtelnych, zaokrąglonych liniach i smukłych formach. 

Wanna wolnostojąca kształt

Jakie są najpopularniejsze kształty wanien wolnostojących?

  • Wanny regularne – w kształcie prostokąta lub owalu.
  • Wanny asymetryczne – przykładem może być tu wanna migdałowa, posiadająca smukły, zaokrąglony przód oraz spłaszczone zakończenie. Oryginalnymi modelami są również wanny z finezyjnie podniesioną (wydłużoną) jedną ze stron.

Czy wanna wolnostojąca musi być biała? Zdecydowanie nie! Obecnie poza klasyczną armaturą wykonaną w połyskującym odcieniu śnieżnej bieli, spotkamy się także ze sprzętami łazienkowymi w kolorze czarnym, szarym, grafitowym, a nawet różowym lub czerwonym!

 


 

Wszystko, co warto wiedzieć o wannach wolnostojących