This store requires javascript to be enabled for some features to work correctly.

Pojemność wanny – ile litrów wody ma wanna?

Pojemność wanny – ile litrów wody ma wanna?

Ile litrów ma wanna? Osoby, które właśnie projektują łazienkę i wciąż rozważają, czy lepszym wyborem będzie wanna, czy jednak prysznic, zazwyczaj dokładnie analizują zalety i wady jednego, jak i drugiego rozwiązania. Pojemność wanny przełoży się bowiem na ilość zużywanej wody, a co za tym idzie – wysokość rachunków. Ile wody wchodzi do wanny oraz na jakie rozwiązania możemy się zdecydować?

Ile litrów ma wanna? Pojemność wanny a jej wielkość

Na pojemność wanny wpływają dwa czynniki: jej wymiary oraz kształt. To, ile litrów wody wchodzi do wanny, będzie zatem zależne od wybranego przez nas modelu. Wanny o standardowych wymiarach mają po 140-170 cm długości oraz 70-100 cm szerokości. Klasyczne kształty wanien to natomiast prostokąt, owal oraz migdał. Dużą popularnością cieszą się dzisiaj także wanny asymetryczne
i trapezowe.

Przy zakupie wanny powinniśmy brać pod uwagę nie tylko jej pojemność, ale również wielkość. Jeżeli już decydujemy się na wannę, oznacza to, że najpewniej w dużym stopniu zależy nam na wygodnych, przyjemnych i odprężających kąpielach. Pamiętajmy zatem, że mimo wyboru modelu mieszczącego mniejszą ilość wody, nie zapewni nam ona jednak upragnionego komfortu.

Wanna - pojemność wody

W takim razie ile pojemności ma wanna? Na rynku znajdziemy wanny o pojemności zaledwie 75 litrów – są to najmniejsze wanny, uznawane za najbardziej ekonomiczne i oszczędne. Z jednej strony zużywają one mniej wody, z drugiej jednak nie gwarantują równie komfortowych warunków do kąpieli, co wanny standardowe lub duże. Poza wannami, których pojemność jest mniejsza niż 100 litrów, dostępne są także modele o pojemności wynoszącej 200-400 litrów. Ponadto, spotkamy się również z wannami
o pojemności nawet 500 litrów.

Możemy założyć, że im większy model, tym też większe zapotrzebowanie na wodę. Powinniśmy uwzględnić jednak to, że podczas kąpieli nigdy nie uzupełniamy naszej wanny po same brzegi. A zatem przykładowo wannę 300 ml możemy zapełnić jedynie do np. 150 ml, a wannę 500 ml do 250 ml.

Jak obliczyć pojemność wanny?

W zdecydowanej większości przypadków dokładne parametry techniczne wanny są zapisane
w dołączonej do niej instrukcji lub innym dokumencie. Z nich też dowiemy się, ile ma wanna litrów. Jeśli jednak chcemy samodzielnie dokonać takich obliczeń, musimy wykorzystać wymiary interesującego nas modelu – jego długość, szerokość i wysokość, mnożąc przez siebie.

Przykładowo, wanna o długości 140 cm / 75 cm szerokości /50 cm wysokości będzie mieć 525 000 cm3. 1 cm3 to 0,001 litra, a zatem pojemność takiej wanny wyniesie 525 litrów. Na podstawie takich obliczeń możemy samodzielnie określić, ile zmieści się wody do wanny.

Wanna ile litrów – dzienne zużycie wody

Odpowiadając zatem na pytanie „ile wody zużywa wanna” – to zależy. Zarówno od wspomnianych wyżej wielkości i kształtu, jak i tego, w jakim stopniu z reguły ją zapełniamy.

Dlaczego to, ile wanna ma litrów wody, odgrywa tak duże znaczenie? Ponieważ przekłada się to na nasze rachunki. Dzienne zużycie wody na jedną osobę w samej łazience wynosi ok. 140-160 litrów.

Przykładowo, nasza wanna ma pojemność całkowitą wynoszącą ok. 200 litrów. Przy kąpieli z reguły zapełniamy ją do połowy, czyli zużywamy ok. 100 litrów. Do tego powinniśmy jednak dodać wodę wykorzystywaną do mycia wanny przed i po, czy spłukiwania szamponu do włosów – średnio dodatkowe 10 litrów. Podczas kąpieli pod prysznicem zużywamy natomiast ok. 15 litrów wody na minutę. Przy założeniu, że będzie ona trwać ok. 4 minut, zużycie wody wyniesie ok. 60 litrów. Jeśli jednak naszą kąpiel wydłużymy do 7-8 minut, osiągniemy wartość zbliżoną lub równoważną kąpieli w wannie.

Możemy zatem zauważyć, że spędzając pod prysznicem maksymalnie 4-5 minut, zużyjemy mniej wody niż podczas kąpieli w wannie o standardowych wymiarach. Jeśli jednak kąpiel pod prysznicem zostanie przedłużona do ok. 8-10 minut, wtedy też zużycie wody będzie podobne.