This store requires javascript to be enabled for some features to work correctly.

ŁAZIENKOWY BIOPHILIC DESIGN

ŁAZIENKOWY BIOPHILIC DESIGN

Co oznacza biophilic design? Dlaczego jest obecnie ważny i wyznacza trendy? Ideę tą upowszechnił w latach 80. ubiegłego wieku amerykański biolog Edward O. Wilson, wskazując na biologiczną więź łączącą człowieka z środowiskiem naturalnym. W szerszym rozumieniu celem biophilic design jest nieustanne poprawianie przestrzeni, w których mieszkamy, pracujemy i żyjemy tak, by przynosić wymierne korzyści dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Po to, by stworzyć pełny obraz biophilic design w odniesieniu do architektury i aranżacji wnętrz, należy potraktować kwestię urbanistycznego otoczenia człowieka bardziej kompleksowo. Opiera się ona na wprowadzaniu do wnętrz o różnym charakterze: mieszkalnych, biurowych i innych naturalnych elementów – od roślin lub całych zielonych ścian, poprzez najlepiej dzienne oświetlenie, materiały i tkaniny, aż po wzory i motywy nawiązujące do świata przyrody. Po co to robić? Otaczanie się takimi elementami pozwala odzyskać utraconą równowagę i odtworzyć naturalne warunki pracy, nauki i codziennego funkcjonowania.

Jak zatem osiągnąć właściwy efekt?

Wprowadzić roślinność w różnych formach dlatego, że roślin nigdy za wiele. Powinny to być rośliny w postaci kwiatów doniczkowych lub nawet ścian roślinnych. Chodzi tutaj o zazielenienie przestrzeni bez utraty powierzchni użytkowej.

Co, jeśli brakuje naturalnego światła? Co możemy zrobić w sytuacji, gdy tęsknimy za naturą, jednak nie chcemy narażać kwiatów doniczkowych na zmarnowanie lub nasza łazienka nie ma okna? Wprowadźmy motywy roślinne do wnętrza inaczej! Na szkle kabiny prysznicowej można wygrawerować ulubiony wzór roślinny. Takie motywy zaczerpnięte ze świata flory zdecydowanie ożywią wnętrze łazienki i wprowadzą do niej przyjemną atmosferę. 

Widok na naturalny krajobraz poprzez tworzenie iluzji przenikania natury do wnętrza. Takim rozwiązaniem w duchu biofilii będą duże okna z widokiem na drzewa, przez które wpada naturalne, miękkie i ciepłe światło.

Równie istotne jest tutaj dynamiczne, rozproszone oświetlenie, które jest bardzo istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest światło naturalne, jeżeli nie mamy do niego dostępu, powinniśmy zadbać o dostęp do światła rozproszonego, ale zoptymalizowanego do konkretnej przestrzeni.

Wykorzystywanie naturalnych materiałów, kolorów, zapachów

Wykorzystujemy naturalne materiały, kolory oraz zapachy. Inspiruje nas natura, jeżeli mamy taką możliwość już na etapie budowy, a następnie wykończania i wyposażania wnętrz. Biofilia preferuje paletę kolorów ziemi – zielenie, brązy, beże, które warto zastosować w teksturach mebli, podłóg oraz np. tapetach z motywami roślinnymi.

Strefa relaksu. Łazienka jest lub powinna być dla nas taką właśnie strefą. Pamiętajmy o tym!

Co jest jeszcze istotne w biophilic design? Odpowiednia wentylacja, optymalne rozmieszczenie źródeł wody oraz dbałość o jakość powietrza. O powyższym powinniśmy pamiętać zawsze,

Tworząc rozwiązania dla architektury krajobrazu, założeń zieleni i roślinnych aranżacji we wnętrzach, należy je tak planować, by z pomocą siły natury skupionej w roślinach, naturalnym świetle, czystym powietrzu i wodzie wpływać na wszystkie najważniejsze parametry budynków i pomieszczeń.

Tagi: łazienka