This store requires javascript to be enabled for some features to work correctly.

JAKIE WYBRAĆ AKCESORIA ŁAZIENKOWE?

JAKIE WYBRAĆ AKCESORIA ŁAZIENKOWE?

Urządzając łazienkę, zastanawiamy się często nad doborem właściwych akcesoriów łazienkowych. Wielkość łazienki, styl, kolor i funkcjonalność są najbardziej istotne przy ich wyborze.
Należy jednak pamiętać, że akcesoria będąc ozdobą wnętrza, mają również inną bardzo ważną funkcję – użytkową. Na co zatem szczególnie zwrócić uwagę, aby wybrane akcesoria pięknie komponowały się z wnętrzem?
Akcesoria łazienkowe są bardzo istotnym elementem wyposażenia łazienki, zwiększają komfort korzystania z tej przestrzeni, ułatwiają wykonywanie codziennych czynności i pozwalają utrzymać porządek w pomieszczeniu. Jakie akcesoria powinny obowiązkowo znaleźć się w naszej łazience i jak dopasować je do tej przestrzeni?
Wszystkie akcesoria łazienkowe powinny mieć odpowiednio dobrane miejsce, aby spełniać oczekiwania estetyczne i użytkowe. Z pewnością jednym z ważniejszych czynników jest rozmiar łazienki. Jeżeli mamy małą łazienkę powinniśmy liczbę dodatków ograniczyć do minimum, aby nie wprowadzić niepotrzebnego bałaganu i samodzielnie nie odbierać sobie cennych centymetrów przestrzeni.
Równie istotnym czynnikiem jest styl pomieszczenia. Akcesoria należy dopasować do wybranej aranżacji. W każdym stylu dominować będą inne elementy np.: w stylu skandynawskim sprawdzą się bambusowe lub ekologiczne dodatki. Jeśli celem jest aranżacja w stylu glamour, zakupmy akcesoria w kolorze złota czy miedzi. Będą modnie prezentowały się na przykład na tle marmuru czy drewna. Podkreślą też jednokolorowe ściany w ciemniejszych odcieniach granatu, ciemnej zieleni czy czerni. Pamiętajmy, że aranżacje glamour czy art déco lubią błysk. Dlatego odrobina złota, miedzi lub chromu na przedmiotach do łazienki wzmocni charakter wnętrz i wprowadzi odrobinę elegancji.
W aranżowanych przestrzeniach łazienkowych, szczególnie w małych wnętrzach warto wyznaczyć dominujący kolor, który pojawi się na większości akcesoriów łazienkowych. Jeśli na ścianach znajdują się jednolite struktury w stonowanych kolorach, można pokusić się o delikatne kolorystyczne dodatki.
Kolorystyka łazienki ma niebagatelne znaczenie przy wyborze dodatków. Jak je odpowiednio dobrać? Jeżeli we wnętrzu zastosowaliśmy kilka kolorów warto zminimalizować kolorystykę dodatków. Dobrym rozwiązaniem jest użycie jednolitej kolorystyki: bieli, czerni, szarości czy pasteli. Jeżeli mamy trudność z wyborem, znajdźmy delikatne, chromowane elementy, które będą pasowały do każdego wnętrza.
To detale robią wnętrze! Dlatego są tak ważne dla aranżacji! Kolor akcesoriów łazienkowych „podkręca” aranżację! Z jego pomocą ożywimy dekorację lub wprowadzimy styl, który wyróżni wybrane elementy.
Pamiętajmy jednocześnie, aby dodatki pochodziły z jednej linii lub co najmniej ze sobą współgrały pod względem formy i kolorystyki. Jeżeli wybór będzie przypadkowy, nasze wnętrze będzie chaotyczne i nieatrakcyjne.
bath
bath
Urządzając łazienkę, pamiętajmy również o funkcjonalności oraz wygodzie użytkowania tej przestrzeni. Dodatki łazienkowe powinny być łatwe w użyciu oraz zamontowane w taki sposób, aby łatwo z nich korzystać.
Dobrze, aby materiał, z którego je wykonano był odporny na wodę i zmienne czynniki temperaturowe. Najlepiej, aby był łatwy do czyszczenia, nie gromadził brudu i nie korodował!

Co jest obowiązkowe wśród łazienkowych dodatków?

Dodatki obowiązkowe pozwalają na łatwe i wygodne korzystanie z wnętrza. Należą do nich m.in.: wieszaki i/lub drążki na ręczniki, pojedyncze lub wielopunktowe uchwyty, listwy z haczykami, stylowe koła lub relingi, na których można swobodnie zawiesić ręczniki. Bez nich utrzymanie porządku w łazience byłoby trudniejsze. Wieszaki i drążki na ręczniki montujemy najczęściej w okolicy umywalki, wanny i prysznica, czyli tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
Pamiętajmy o tym, aby pojedyncze uchwyty na ręczniki montować w odpowiednich odstępach, po to by zapewnić ręcznikom odpowiedni przepływ powietrza. W przypadku dużych łazienek, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu, np. stojącym wieszaku na ręczniki.
Kolejny niezbędnik łazienkowy, o którym nie zapominajmy szczególnie w małych łazienkach to uchwyt lub stojak na papier toaletowy. Najlepiej zamontować go w pobliżu miski WC, tak by można było wygodnie po niego sięgnąć.
Pojemniki i szczotki do WC dostępne na rynku, są dyskretne i zajmują niewiele miejsca, dlatego bez trudu znajdzie się dla nich miejsce w każdej łazience. Bez nich utrzymanie higieny będzie zdecydowanie trudniejsze i o wiele mniej komfortowe. Do wyboru są rozwiązania stojące albo wiszące. Wybór wzorów jest bardzo duży. Warto by wybrany przez nas model był trwały oraz łatwy w czyszczeniu. Pamiętajmy o stylistycznym oraz kolorystycznym dopasowaniu go do wnętrza łazienki.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Mydelniczki lub dozowniki mydła są niezbędne, by zadbać o własną higienę. Stawiamy lub wieszamy je na lub obok umywalki. W tym wypadku oferta na rynku jest również bardzo szeroka. Do wyboru są modele wiszące, stojące na blacie, ceramiczne czy bambusowe, nowoczesne lub retro. Wybór zależy wyłącznie od naszego indywidualnego gustu.
Różnego rodzaju kosze, pudełka i organizery pozwalają zachować pożądany ład w łazience. Dlaczego są istotne? Dzięki nim, niczego nie trzeba szukać. Wszystko jest uporządkowane i na miejscu. Wszelkie drobiazgi nie zagracają półek i szafek. Tego typu zestawy świetnie sprawdzają się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, w których każda przypadkowo położona rzecz może wprowadzać niepotrzebny chaos i dać wrażenie bałaganu.
Niewielki, dyskretny kosz na śmieci przyda się również w każdej domowej łazience. Pozwoli łatwo utrzymać czystość. Najlepiej, aby łatwo się otwierał i był wykonany z materiału odpornego na działanie wilgoci. Dobrze też, gdy można go bez trudu umyć.

Wyposażenie łazienki zmienia się z wiekiem jej użytkowników

Im jesteśmy starsi, potrzebujemy dodatkowych akcesoriów takich jak, poręczy lub uchwytów, które pozwolą nam bezpiecznie i wygodnie wykonać codzienne czynności w łazience.
W bardzo szerokiej ofercie na rynku, znajdziecie wygodne siedziska prysznicowe czy maty antypoślizgowe, które sprawią, że wasza łazienka będzie nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna.
Dywaniki łazienkowe z kolei są miłym uzupełnieniem przestrzeni. Chronią stopy przez wyziębieniem, szczególnie po wyjściu spod prysznica czy wanny. Dla naszego komfortu i bezpieczeństwa, lepiej wybrać dywanik z powłoką antypoślizgową, aby uniknąć niebezpiecznych poślizgnięć lub upadków w trakcie codziennej toalety.