Co sprawia, że w jednym wnętrzu wszystko wydaje się być zawsze pod ręką, na odpowiedniej wysokości i nawet gdy brakuje miejsca, to i tak jest wygodnie? Zaś w drugim, nawet gdy jego powierzchnia jest dwa razy większa – razi niefunkcjonalność i chaos?
Odpowiedź jest prosta: ergonomia lub jej brak. Znając podstawowe zasady projektowania łazienek, każdy może urządzić sobie praktyczną przestrzeń kąpielową.
Zasady projektowania łazienek
O tych zasadach wymienionych poniżej należy pamiętać przy projektowaniu ergonomicznej łazienki.
- Wielkość ceramiki dostosuj do wymiarów wnętrza – w małym pomieszczeniu wanna wolnostojąca może zupełnie nie pasować. Rozmieszczenie sprzętów najczęściej uzależnione jest od rozkładu pionów wodno-kanalizacyjnych.
- Ważna jest niewielka odległość od odpływu kanalizacyjnego. Sedes powinien się znajdować nie dalej niż 1 m od pionu wodno-kanalizacyjnego.
- Wanna lub brodzik nie powinny być oddalone od pionów więcej niż 3 metry. Jeśli zostaną zainstalowane dalej, konieczne będzie ustawienie ich na niewielkim podeście, który zagwarantuje odpowiedni spadek.
- Należy też pamiętać o dostępności sprzętów i pionów na wypadek awarii. Przy wannie przyda się okienko rewizyjne (można ukryć je w obudowie), przy pionach wodnych dojście do liczników przy pralce zaś swobodny dostęp do zaworu wody i odpływu.
Na jakiej wysokości powinna zostać umieszczona umywalka?
Kolejnym oczywistym, choć ważnym pytaniem, podczas projektowania ergonomicznej łazienki jest pytanie dotyczące tego, jak wysoko powinno zamontować się umywalkę.
Zależy to przede wszystkim od wzrostu domowników. Za standard uznaje się 75-85 cm od podłogi. Po bokach dobrze jest zostawić po 20 cm luzu, choć nie jest to niezbędne.
- W małych łazienkach umywalki stoją tuż przy wannie. Jednak, aby wygodnie korzystać z umywalki potrzebna jest tzw. przestrzeń manewrowa 70x100 cm przed umywalką. Z kolei baterię ścienną najlepiej zamontować na wysokości 25-30 cm od górnej krawędzi umywalki. Model stojący, montowany w blacie lub ceramice należy dobrać do wielkości zlewu. Do płytkiej umywalki bateria nie powinna być zbyt wysoka, a przy wąskiej nie sprawdzi się taka z szeroką wylewką w kształcie litery C.
- Lustro, to istotny element wyposażenia w łazience, więc warto pamiętać, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości 180 cm od podłogi, a dolna co najmniej 15 cm nad umywalką;
- Pojemniki na mydło, szczoteczkę i pastę można trzymać na blacie lub w kubeczkach. Często są one umieszczone w uchwytach mocowanych do ściany nad umywalką ok. 20 cm od jej górnej krawędzi. Z boku warto powiesić haczyk na ręcznik, dobra wysokość to 140 cm od podłogi.
- Kosmetyki, szczotki oraz drobiazgi, których nie używamy kilkakrotnie w ciągu dnia, można schować w szufladzie lub na półce.
- Nie zapominajmy o właściwym oświetleniu, lampę umieśćmy nad lustrem lub dwie po jego bokach.
Kabina prysznicowa, a miejsce.
Wygodne korzystanie z prysznica to swoboda przy wchodzeniu i wychodzeniu, należy przy tym zadbać o odpowiednie rozmieszczenie wszystkich niezbędnych akcesoriów, a przed prysznicem uwzględnić 80x90 cm wolnej przestrzeni. W naszej ofercie znajdziecie różnorodne brodziki prysznicowe podzielone przez wzgląd na rozmiar, czy materiał z którego zostały wykonane.
Na jakiej wysokości umieścić baterię prysznicową?
Optymalna wysokość baterii to 100-130 cm nad podłogą, a deszczownicy ok. 180 cm nad brodzikiem. W obszernej kabinie warto znaleźć miejsce na półkę niezbędną do przechowywania kosmetyków. Natomiast w mniejszej kabinie, gdzie na dużą półkę nie ma miejsca, lepiej zrobić w ścianie niewielką wnękę o głębokości 10-15 cm. Pamiętajmy również o ręczniku, aby wieszak był przymocowany do ściany w pobliżu wejścia do kabiny.
Ile miejsca pozostawić wokół wanny w łazience?
Zachowaj minimum 70x100 cm wolnego miejsca przed wanną, inaczej trudno będzie wydostać się z niej po kąpieli. Baterię wannową ścienną zamontuj co najmniej 10 cm powyżej górnej krawędzi wanny. Jeżeli producent zezwala możesz zamontować baterię na krawędzi wanny.
Podobnie, jak w przypadku kabiny prysznicowej możesz zrobić w ścianie wnękę na kosmetyki. Pozwoli to na uporządkowanie dostępnej przestrzeni.
Miejsce przy sedesie
W tym przypadku również musimy zadbać o swobodny dostęp. Z reguły na sedes przeznacza się ok. 80x60 cm, a po bokach 20-30 cm. Pamiętajmy również, aby miskę w przypadku systemu podwieszanego mocować na wysokości 40-45 cm od podłogi.
Zasady projektowania łazienek — podsumowanie
Jeśli więc marzysz o łazience, która nie tylko będzie funkcjonalna, ale także przyjemna w codziennym użytkowaniu, warto poświęcić czas na przemyślane projektowanie przestrzeni. Pamiętając o odpowiednich odległościach i wysokościach, zapewnisz sobie komfort, wygodę i swobodę ruchów, nawet w mniejszych wnętrzach. Dobrze zaplanowana łazienka to nie tylko miejsce do szybkiego odświeżenia, ale przestrzeń, w której codzienne rytuały staną się czystą przyjemnością.