poniedziałek - piątek 8:00 do 16:00
pn.-pt. 8:00 do 16:00
ZAKUPY ON-LINE U PRODUCENTA

Wysokość wanny. Jaka będzie odpowiednia?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wannę w naszej łazience, to właśnie ona stanowi jeden z podstawowych warunków komfortowego korzystania z całej przestrzeni łazienkowej. Radzimy, co należy zrobić, aby wyżej wymieniony warunek spełnić.

Niebagatelne znaczenie użytkowe ma tutaj wysokość wanny i ta kwestia powinna zostać przez nas dokładnie przemyślana na etapie montażu. Warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników, aby ją prawidłowo dobrać.

Przyjęło się, że wysokość wanny od podłogi to ok. 60 cm, ma ona nam zapewnić optymalne warunki kąpieli. Pamiętajmy o tym, aby wybrana wysokość pasowała do projektu łazienki oraz do naszego wzrostu. Właściwe ustawienie wanny ma ułatwić korzystanie z niej wszystkim domownikom, dając jednocześnie bezpieczeństwo, wygodę i komfort.

Standardowa wysokość 60 centymetrów jest brana pod uwagę już na etapie projektowania i produkcji większości wanien dostępnych na rynku. Przeciętna głębokość misy wanny to 40-45 centymetrów. Stelaż lub regulowane nóżki wanny mają najczęściej wysokość 11-18 centymetrów ponad poziom podłogi. Ten zapas jest niezbędny dla syfonu odprowadzającego wodę oraz rury kanalizacyjne.

Nie musimy ściśle dostosowywać się do standardowej, ustalonej wysokości i na etapie montażu dobrać go indywidualnie, aby to nam było najwygodniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szukać wanien niższych lub ciekawych rozwiązań produktowych. Dobrą propozycją jest wanna APRI marki POLIMAT, która ma 45 cm wysokości lub wanny z drzwiami AVO/VOVO, w których komfort użytkowania umożliwiają m.in. drzwi, umiejscowione na optymalnej wysokości.

Co warto ponadto wziąć pod uwagę na etapie montażu wanny? Jakie kwestie są równie istotne?

Jest to głębokość misy wanny. Warto pamiętać o tym, aby w trakcie montażu wanny doliczyć 15 cm wymagane na syfon. Aby wówczas obliczyć wysokość wanny, dodajemy głębokość misy i w/w 15 cm i na tym poziomie podłączamy element armatury łazienkowej;

Wymiary i waga wanny. Innej wysokości będą wymagały ciężkie modele, innej wanny wykonane z lekkich materiałów.

Wykończenie podłogi. Planując montaż wanny pamiętajmy, aby wysokość liczyć od podłogi, która została przygotowana do jej montażu. Jeżeli jednak nie wiemy jeszcze, co będzie się na jej powierzchni znajdowało, uwzględnijmy to wcześniej w naszym projekcie.

Rozmieszczenie wyposażenia łazienkowego. Wiemy, że standardowo nóżki do wanny mają wysokość rzędu 11-18 cm. Jeżeli wybierzemy model z nóżkami, musimy i o tej wartości pamiętać w czasie planowania pozostałych sprzętów łazienkowych.

Wanna narożna z obudową. Jeżeli wybierzemy wannę narożną, jej montaż z powodzeniem możemy przeprowadzić samodzielnie, warto wyposażyć się w niezbędne do tego celu akcesoria i narzędzia. Pamiętajmy, aby również prawidłowo wyregulować jej wysokość.

Kiedy zamontujemy naszą wymarzoną wannę, możemy wreszcie się nią nacieszyć! Dobra wanna może stanowić nie tylko idealne miejsce relaksu, ale także podkreślać charakter pomieszczenia, w jakim ją instalujemy. Czego życzymy!