poniedziałek - piątek 8:00 do 16:00
pn.-pt. 8:00 do 16:00
ZAKUPY ON-LINE U PRODUCENTA

Wanna na poddaszu - łazienka pod skosem

Łazienka na poddaszu brzmi jak prawdziwe wyzwanie, jednakże nie ma przecież rzeczy niemożliwych do wykonania!

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy pamiętać, że podstawę naszych działań musi stanowić przede wszystkim dobry projekt, stworzony przez kompetentną i posiadającą doświadczenie osobę, która wie, w jaki sposób zagospodarować występujące tam skosy. Tak usytuowana łazienka często wymaga bowiem wielu kompromisów oraz pomysłowego podejścia, dzięki którym nasza przestrzeń zostanie zaaranżowana w jak najbardziej funkcjonalny i wygodny sposób.

Przed przystąpieniem do prac dokładnie rozważmy rozmieszczenie niezbędnej armatury oraz mebli: w którym miejscu ustawić wannę na poddaszu, umywalkę, misę sedesową lub pralkę. Dzisiaj skupimy się jednak na wyborze odpowiedniej wanny, czyli najczęściej spotykanym w tego typu pomieszczeniach wyposażeniu. 

Wanna wolnostojąca ZOE

Łazienka na poddaszu z wanną- kilka kluczowych porad na start

Największym problem aranżacyjnym łazienki zlokalizowanej na poddaszu są oczywiście naturalnie występujące tam skosy. Umiejętnie przygotowany projekt powinien uwzględniać trzy istotne pojęcia, jakimi są: powierzchnia całkowita, powierzchnia użytkowa, której minimalna wysokość wynosi 190 cm, oraz wysokość ścianki kolankowej (ścianki, na której opiera się dach). Im wyższa ścianka kolankowa, tym też nasze możliwości zdecydowanie wzrastają i jednocześnie zwiększa się także nasza powierzchnia użytkowa. Pod ścianką o wysokości 1-1,5 metra z powodzeniem zmieści się pralka lub wanna na poddaszu. W przypadku niższych wysokości najlepszym sposobem na wypełnienie wolnej przestrzeni będą natomiast szafki na ręczniki oraz łazienkowe akcesoria. Jeśli nasza ścianka jest bardzo niska, to znaczy jej wysokość osiąga około 50 cm, wtedy też powinniśmy zrezygnować jakiejkolwiek ciągłej zabudowy.

Pamiętajmy, że głównym kryterium urządzania łazienki na poddaszu jest zachowanie jej funkcjonalności oraz wygody użytkowania, z możliwością swobodnego stania. W każdym przypadku należy wykonać dokładne pomiary zarówno wnętrza, dostępnych wysokości oraz nachylenia skosów, jak i samego wyposażenia, które planujemy zakupić. W zależności od otrzymanych wyników może bowiem okazać się, że niektóre urządzenia będą musiały zostać zamontowane w określonej odległości od ścianki kolankowej, a nie bezpośrednio przy niej.

Wanna prostokątna ELZA

Łazienki na poddaszu z wanną

Przeważnie w łazience, w której występują skosy, nie ma miejsca na standardową kabinę prysznicową. Oczywiście możemy pokusić się o wykonanie jej na wymiar, ze skośną szklaną ścianą, jednakże zdecydowanie częściej praktykowanym i łatwiejszym w realizacji rozwiązaniem są wanny na poddaszu.

Łazienka z wanną na poddaszu zapewnia komfortową oraz swobodną kąpiel, pod warunkiem uwzględnienia kilku kryteriów, które należy określić już na etapie planowania:

  • Wysokość standardowej wanny (z nóżkami lub bez) najczęściej waha się od 40 cm do 60 cm. Wyższe są natomiast wanny do hydromasażu oraz wanny wolnostojące, mogące sięgać nawet 70 cm lub więcej.
  • Przestrzeń dla osoby, która korzysta z wanny na poddaszu pod skosem, powinna wynosić od 95 cm do 100 cm. Jest to optymalna wysokość, pozwalająca na wygodne użytkowanie wanny (wchodzenie i wchodzenie).
  • Najlepsza przestrzeń przed wanną na poddaszu to 70x100 cm oraz co najmniej 2,20 m wysokości.

Jaką wannę na poddasze wybrać?

To, na jaką wannę się zdecydujemy, zależy nie tylko od naszego gustu, ale również realnych możliwości urządzanego wnętrza. Możemy wybierać pomiędzy trzema najczęstszymi modelami, z których każdy dedykowany jest pomieszczeniom o różnych metrażach.

Wanna wolnostojąca na poddaszu

Wanna wolnostojąca ABI

Duże i przestronne łazienki, również te na poddaszu nie stwarzają większych problemów aranżacyjnych. Przestrzeń pod skosami możemy przeznaczyć na szafki lub pralkę, wolne miejsce przy ścianie zabudować umywalką oraz misą sedesową, z kolei centralne miejsce zajmie… oczywiście wanna wolnostojąca na poddaszu!

Modele wolnostojące będą idealnym rozwiązaniem do tego typu łazienek, a ustawione na środku, w centralnym punkcie nadadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalnego, luksusowego charakteru oraz przemienią go w wyjątkowy pokój kąpielowy! Jeśli jednak zdecydujemy się na to, aby ustawić ją bliżej ściany, pamiętajmy, że niektóre produkty mogą być wyższe aniżeli standardowe wanny. Poszukując wymarzonej wanny wolnostojącej na poddasze, z pewnością staniemy przed dylematami, takimi jak jej kształt, kolor oraz sposób ustawienia. Najczęściej spotkaną formą jest prostokąt oraz owal, natomiast wśród wybarwienia dominuje niezastąpiona biel. Z łatwością znajdziemy jednak wanny na poddaszu w odcieniu szarości, czerni, różu oraz beżu.

Wanna narożna na poddaszu

Kolejną możliwością są łazienki na poddaszu z wanną narożną, dzięki której efektywnie wykorzystamy dostępną przestrzeń. Wanny narożne należą one do bardzo często spotykanych rozwiązań, możliwych do wykonania niemalże w każdej łazience. Nie zajmują dużo miejsca, są ustawne oraz znakomicie sprawdzają się w małych wnętrzach, w których za wszelką cenę nie chcielibyśmy rezygnować z wygodnej wanny. Przepięknie prezentują się nad ustawione pod oknem, co pozwala zażywać relaksujących kąpieli w promieniach słońca lub pod gwieździstym niebem. 

Wanna narożna asymetryczna FRIDA

Wanna przyścienna

Poza wannami narożnymi na poddaszu równie popularnym modelem są standardowe wanny przyścienne, które możemy zamontować przy ścianie pod występującymi skosami. To klasyczny sposób na funkcjonalną aranżację naszej łazienki, który bez wątpienia sprawdzi się w każdym pomieszczeniu na poddaszu. W niewielkich wnętrzach powinniśmy natomiast zrezygnować z wanien wolnostojących, ponieważ niewystarczająca ilość przestrzeni nie pozwoli korzystać z nich zgodnie z ich przeznaczeniem.

Wanna wolnostojąca przyścienna RISA BIAŁA

Wanna poddasze i jej zalety

Dla wielu osób wanna to obowiązkowe i niezastąpione wyposażenie łazienki, bez którego nie wyobrażają sobie tego wnętrza. Obecnie znalezienie odpowiedniego modelu nie należy do zadań trudnych, ponieważ producenci oferują nam niezwykle urozmaicony wybór wanien na poddasze, różniących się między sobą wykonaniem, wymiarami, kształtami oraz kolorystyką.

Łazienka z wanną na poddaszu, w której występują skosy bez wątpienia stanie się przestrzenią funkcjonalną oraz zapewniającą swobodę codziennego użytkowania. Jeśli w domu posiadamy przykładowo drugą łazienkę z prysznicem, wtedy też łazienka na poddaszu z wanną stanie się wyjątkowym miejscem o całkowicie odmiennej funkcji. Możemy bowiem wykorzystać ją jako małe domowe spa, w którym każdego wieczoru będziemy mogli wypocząć i odprężyć się w ciszy i spokoju.

Bez względu na to, jaką wannę na poddaszu wybierzemy, zawsze najważniejszą kwestią pozostanie możliwość jej wygodnego użytkowania. Swobodne wchodzenie, wychodzenie oraz odpowiednia przestrzeń nad głową to elementy, które musimy uwzględnić przed każdym wyborem idealnego modelu oraz przystąpieniem do prac. Być może niektórzy zdecydują się również na rozwiązanie, takie jak wanna w sypialni na poddaszu? Ta propozycja z pewnością skusi wszystkich posiadaczy rozległych sypialni, będących ich prywatną i niedostępną strefą wypoczynkową i relaksacyjną.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty POLIMAT!