Infolinia
poniedziałek - piątek 8:00 do 16:00
pn.-pt. 8:00 do 16:00
ZAKUPY ON-LINE U PRODUCENTA

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem wanny

Oferta naszych wanien jest naprawdę szeroka. Można wybierać modele o różnym kształcie, stylistyce, wykonanych z różnych materiałów. Każdy może znaleźć coś dla siebie oraz pasującego do łazienki

Oferta naszych wanien jest naprawdę szeroka. Można wybierać modele o różnym kształcie, stylistyce, wykonanych z różnych materiałów. Każdy może znaleźć coś dla siebie oraz pasującego do łazienki. I choć modne stały się kabiny prysznicowe, wanna nadal jest miejscem prawdziwego relaksu, który powoli zregenerować siły po długim i męczącym dniu. 

Miejsce montażu

Jest to jeden z najważniejszych aspektów kupna wanny, który wpływa również na aranżację łazienki i jej wykończenie. Biorąc pod uwagę miejsce montażu, wanny można podzielić na następujące grupy:

  • przyścienne – montowane są wzdłuż jednej lub maksymalnie dwóch ścian.
  • narożne – jak sama nazwa wskazuje ustawia się je wzdłuż dwóch narożnych ścian
  • wolnostojące – idealne do dużych łazienek, w których najczęściej montuje się pośrodku pomieszczenia. Jednak samo miejsce zależy tak naprawdę od wizji projektanta i upodobań domowników.
  • do zabudowy – są to przede wszystkim wanny wpuszczane w podłogę.

Jeśli w domu znajduje się stara, zniszczona wanna, obudowana płytkami, a w najbliższym czasie nie ma możliwości wykonania remontu, można skorzystać rozwiązania zwanego wanna w wannie. Oznacza to wmontowanie nowej wanny akrylowej (specjalnego wkładu) w starą. Zyskuje się nie tylko odnowiony wygląd, ale również większą stabilność, wytrzymałość oraz bardzo długie utrzymywanie ciepła.

Kształt

Obecnie wanny można kupić w przeróżnym kształcie, dzięki czemu można je dopasować do stylistyki łazienki, ale i miejsca, w którym ma stanąć. Najpopularniejsze są oczywiście wanny prostokątne, jednak dużo osób kupuje również wanny narożne o kształcie trójkąta o jednym zaokrąglonym boku czy wielokąta.

Wanny (najczęściej narożne) mogą być również:

  • symetryczne – co najmniej dwa boki mają równą długość (od 130 do 157 cm)
  • asymetryczne – co najmniej dwie ściany są różnej długości. Tworzone są najczęściej na planie trapezu lub trójkąta. W sprzedaży można spotkać się z dwiema wersjami – prawą lub lewą – w zależności od umiejscowienia dłuższej przyprostokątnej. Wśród wanien asymetrycznych można spotkać modele pięciokątne czy o bardzo nietypowych kształtach, które nie pasują do żadnej figury geometrycznej.

Ponadto ciekawym wyborem do dużych łazienek są wanny:

Wymiary

Rozmiar wanny odgrywa szczególne znaczenie, gdy musi ona zmieścić się w małej łazience bądź też w nietypowej wnęce. W każdym innym przypadku wymiar schodzi na drugi plan i pozwala na skorzystanie z takich rozwiązań jak wanny wolnostojące. Wanna do małej łazienki powinna być możliwie jak największa, tak by korzystanie z niej było jak najbardziej komfortowe. Do małych powierzchni zaleca się modele krótsze, ale i płytsze, by wychodzenie z wanny nie sprawiało większych problemów.

Do łazienek tzw. małżeńskich czy też większych pomieszczeń warto poszukać wanien podwójnych, czyli dedykowanych dwóm osobom. Wanna jest dłuższa, nieco szersza, a sam syfon umieszczony pośrodku.

Pojemność

Pojemność zależy od wielu czynników: kształtu, wymiarów, głębokości. Jeśli istotne jest zużycie wody, warto szukać niedużych wanien prostokątnych, natomiast unikać tych o owalnym kształcie.

Obudowa

Wannę można kupić z obudową, dedykowaną danemu modelowi lub bez. Bardzo często wanna obudowywana jest płytkami, dzięki czemu dopasowuje się wyglądem do całej łazienki. Dotyczy to szczególnie modeli przyściennych oraz narożnych.

Dodatkowe wyposażenie

Wanna może służyć nie tylko jako miejsce do mycia, ale i relaksu. Dlatego też warto pokusić się o wybranie modelu z dodatkowymi elementami, zwiększającymi komfort kąpieli:

  • siedzisko – idealny dodatek dla rodzin z małymi dziećmi lub osób starszych.
  • uchwyty do wstawania – montowane najczęściej w łazienkach, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Coraz częściej też można spotkać wanny z dopasowaną kolorem i stylem obudową. W wielu spośród dostępnych na rynku wanien, oprócz otworów: przelewowego i odpływowego, są otwory na baterię. Jeżeli zamierzamy zaopatrzyć się w uchwyty pomagające przy wstawaniu, pamiętajmy, że trzeba je zamocować przed zainstalowaniem wanny.