poniedziałek - piątek 8:00 do 16:00
pn.-pt. 8:00 do 16:00
ZAKUPY ON-LINE U PRODUCENTA

Łazienka dla osób starszych lub niepełnosprawnych

W maju obchodzimy dzień walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Ten dzień ma nam uświadomić, z jakimi barierami codziennie spotykają się ludzie niepełnosprawni ruchowo i co możemy zrobić, aby ułatwić im życie.

Nie zastanawiamy się i często nie zdajemy sobie sprawy, z jakimi problemami musi mierzyć się każdego dnia osoba starsza czy niesprawna ruchowo. Większość tych osób posiada specjalne potrzeby w związku z niepełnosprawnością. To również powinniśmy brać pod uwagę przy urządzaniu łazienki.

Dom i łazienka bez barier

Udogodnienia, które wprowadzimy mają na celu przede wszystkim umożliwić samodzielne życie osobie z niepełnosprawnością. Jeżeli nasze działania zapewnią jej choć minimalny komfort przy wykonywaniu codziennych czynności będą dowodem dla nas, że zmierzamy we właściwym kierunku. Jest to długa i żmudna praca bowiem wiele zależy od rodzaju niepełnosprawności oraz często tempa pogłębiania się tego stanu. Pamiętajmy, że inne potrzeby będzie miała osoba na wózku inwalidzkim, inne z niewielkim stopniem niepełnosprawności ruchowej, a jeszcze inne osoba niewidoma lub niedowidząca.

Łazienka w nowo budowanym domu rządzi się innymi prawami - tu decyzja oraz sposób urządzania wnętrza zależy tylko i wyłącznie od naszej woli. Warto dokonać przemyślanego wyboru miejsca na łazienkę - jej wielkości, lokalizacji podstawowych sanitariatów i najlepiej usytuować ją na parterze. Prawidłowo zaprojektowane wnętrze powinno sprawiać, aby codzienne czynności były łatwiejsze do wykonania.

Być może staniemy jednak przed koniecznością przearanżowania naszej obecnej łazienki i wówczas zadajemy sobie pytanie, na co zwrócić uwagę.

Głównym wyzwaniem przy projektowaniu łazienki dla osoby niesprawnej ruchowo jest właściwe rozplanowanie przestrzeni i zastosowanie rozwiązań, które pozwolą osobie z nawet dużymi problemami motorycznymi na skorzystanie z niej samodzielnie, z zachowaniem potrzeby intymności.

Jeżeli zdecydujemy się na wannę warto osadzić ją jak najniżej i zamontować do niej odpowiednie uchwyty. Na rynku są już dostępne wanny przeznaczone dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Czym się wyróżniają? Oprócz zalet estetycznych, czyli łatwości w utrzymaniu czystości, miłej, gładkiej powierzchni, są bardzo funkcjonalne. Najczęściej wykonano je z akrylu, który ma dobre właściwości izolacyjne, dlatego, w porównaniu z wannami np. stalowymi, żeliwnymi, dłużej utrzymuje temperaturę kąpieli i ma "ciepłą" powierzchnię.

Funkcjonalny profil takich wanien, ergonomiczne drzwiczki sprawiają, że jest to produkt idealny do zastosowania właśnie dla osób niesprawnych ruchowo i starszych. Nie wszystkie proponowane na rynku wanny z tej grupy mają drzwiczki i siedzisko, jak w przypadku wanny AVO i VOVO marki POLIMAT.

Co w nich jest takiego wyjątkowego?

Przede wszystkim łatwo do nich wchodzić i z nich wychodzić. Niski próg i stabilna konstrukcja sprawiają, że osoby starsze mogą się czuć pewnie w takiej wannie.

W przypadku wanien AVO, VOVO warto zwrócić uwagę na kilka bardzo dobrze dopracowanych szczegółów konstrukcyjnych. Doskonale dopasowane, otwierane drzwi z hartowanego szkła.

Zapytacie? A co w tym takiego szczególnego?

Są to niepodważalne atuty tego produktu. Łatwo do tej wanny wejdziemy, bez trudu zamkniemy drzwi ponieważ mechanizm jest bardzo prosty w użyciu. Woda w żadnym wypadku nam się nie wyleje, ścianka nie pęknie pod jej naporem ponieważ użyte w drzwiach szkło jest nie tylko hartowane, ale i grube.

Chcemy się zrelaksować i wziąć długą kąpiel. Nie potrzebujemy siedziska, po prostu je wyjmujemy. Nic prostszego. Jeżeli mamy ochotę tylko na krótki prysznic, ale niezbyt wygodne jest stanie w wannie, z powrotem umieszczamy w wannie siedzisko.

Ktoś może zapyta: Jeżeli siedzisko jest wyjmowane, na pewno nie jest stabilne?

Otóż, tutaj może czuć się zaskoczony. Siedzisko jest stabilne, „nie pływa”. Dobrze wiemy, jaki dyskomfort sprawia, kiedy siedzisko, na którym mamy usiąść prawie wypada z konstrukcji. Z pewnością w tych wannach tego nie doświadczycie.

Jaką wannę wybrać dla osoby starszej lub niepełnosprawnej?

Niebagatelne znaczenie w tej decyzji ma stopień samodzielności osoby, która ma z wanny korzystać. To, czy lepsza będzie wanna z drzwiami, niska wanna czy klasyczna wanna z uchwytami zależy od naszej decyzji. Przy tym wyborze najistotniejsze są indywidualne preferencje.

Jeżeli wahamy się przed decyzją, nie jesteśmy pewni, jaką wannę wybrać pamiętajmy, że wanny dla osób starszych lub niepełnosprawnych marki POLIMAT oprócz zalet estetycznych, wyróżniają się  funkcjonalnym profilem, ich ergonomiczne drzwiczki sprawiają, że jest to produkt idealny do zastosowania właśnie dla osób niepełnosprawnych lub starszych. Nie wszystkie proponowane na rynku wanny z tej grupy mają drzwiczki i siedzisko, jak w przypadku wanny AVO, VOVO POLIMAT. Produkty te są objęte 10-letnią gwarancją producenta.

Po więcej szczegółów zajrzyj na: https://polimat.com.pl/wanny/wanny-dla-osob-starszych-i-niepelnosprawnych